EKOTURYZM

16.08.2020

Relacja z imprezy z okazji 100- lecia „Cudu nad Wisłą” w gminie Iłów 16.08.2020r.

 

100-lecie Bitwy Warszawskiej było uroczyście obchodzone w całej Polsce, gmina Iłów wspólnie z Ekoturyzm Sp. zo.o. również upamiętniła to wyjątkowe wydarzenie. 100 lat temu polscy bohaterowie zatrzymali bolszewicką Rosję wpływając na historię nie tylko naszego kraju, ale także całej zachodniej Europy.
 

16 sierpnia obchody związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej odbył się na terenue Przystani Wodnej w Suchodole. Jako pierwsi około godziny 14 do przystanku "Bitwa Warszawska 1920- Pamiętamy" dojechali uczestnicy III edycji Rajdu 100 km na 100-lecie Niepodległości, organizowanego przez MKOiW NSZZ Solidarność i Wójta Gminy Iłów Jana Kraśniewskiego. Cykliści wyruszyli z Płocka około godziny 11:30, w okolicach Dobrzykowa dołączyli do nich rowerzyści z grupy Team Gąbin  i gospodarze z Iłowa. Wśród cyklistów pojawili się m.in. samorządowcy z Płocka i Iłowa. Na rowerzystów czekał poczęstunek przygotowany przez Międzysołeckie Koło Gospodyń Wiejskich Nadwiślanki. Tradycyjna grochówka, kiełbaski i kaszanki z grilla, pyszne ciasta i zimne napoje, konieczne do ochłody w upalny dzień smakowały wszystkim uczestnikom niedzielnego spotkania.
 

Następnie z Kamiona do przystanku w Suchodole dopłynęli uczestnicy spływu kajakowego. 10 kajaków z mieszkańcami gminy Iłów pojawiło się około godziny 15:00 na mecie. Gości na scenie powitali prezes Ekoturyzm Piotr Żółtowski i wójt gminy Iłów Jan Kraśniewski. Rozpoczęto tradycyjne dla imprezy "Płynie Wisła płynie po Iłowskiej Gminie" VI Turystyczne Zawody Kajakowe o Puchar Wójta Gminy Iłów. Do rywalizacji zgłosiło się 10 ekip. Zwycięzcami w tym roku zostali Karolina i Tomasz. Na drugim miejscu rywalizację zakończyli Dominik i Błażej, a puchar za trzecie miejsce powędrował do cyklistów z Płocka Leszka i Adama.

Podczas rozgrywania zawodów kajakowych do Przystani w Suchodole dotarli uczestnicy Motocyklowego Rajdu Iłowskie Wspomnienia Michała - jest rok 1920 zorganizowanego przez grupę motocyklową z Iłowa AIOŁA GM. Rajd przejechał trasą bohatera utworu napisanego przez Zbigniewa Smusa, pokonując około 130 km. Odwiedzili m.in. Zakroczym i Modlin podążając trasą Michała, który ruszył walczyć za ojczyznę.

Po zawodach, gdy wszyscy byli już  w komplecie rozpoczął się patriotyczny koncert "Duma i Honor". Zaprezentowały się wszystkie grupy działające w GOK w Iłowie od najmłodszych Bombli wspominających przybywających ułanów, poprzez nostalgiczny Nasz Czas aż do  Iłowiaków - członków Gminnego Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Iłowie w poruszającym utworze "Ojczyzno ma". Jak zawsze perfekcyjnie zaprezentowały się  również zespoły Alter Ego, Teraz My oraz soliści Sandra i Mateusz. W przygotowanym repertuarze pojawiły się utwory przepełnione patriotyzmem, miłością, kojarzące się z Mazowszem. Koncert miał wyjątkowy klimat. GOK we współpracy z GPB zorganizował także gminny konkurs plastyczny „Bitwa Warszawska 1920” pod patronatem wójta gminy Iłów Jana Kraśniewskiego. Podczas plenerowego spotkania mieszkańcy mogli oglądać wystawę prac konkursowych, a laureatom wręczone zostały nagrody.

Tekst i zdjęcia:

https://ilow.pl/artykul/61/1639/wyjatkowe-obchody-100-lecia-cudu-nad-wisla-w-gminie-ilow#nextGalleryImages

...powrót

Polityka Prywatności
Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe